Berlin noclegi

W Berlinie można znaleźć pokoje wszelkich kategorii, od schronisk młodzieżowych do pięciogwiazdkowych hoteli. Zdecydowanie najlepszą metodą — a na dłuższą metą z pewnością najtańszą — jest udanie się do jednej z agencji pośrednictwa zwanych Mitwohn-zentrale i wymienionych poniżej. Wszystkie inne opcje są droższe lub mniej komfortowe.

Bez rezerwacji najtańszy hotel kosztuje od 23 DM. lecz często nie ma miejsc i obowiązuje cisza nocna. Biuro turystyczne w Europa Center świadczy usługi rezerwacyjne za 3 DM, lecz ich oferta, zwłaszcza w szczycie sezonu, jest ograniczona do pokojów w środkowym i górnym przedziale cenowym. Przy odrobinie szczęścia może się jednak zdarzyć jedynka za 40 DM. dwójka za 70 DM. lub tania kwatera prywatna. Biuro turystyczne oferuje również możliwość rezerwacji z góry: pisemną prośbę należy przesłać co najmniej dwa tygodnie przed przyjazdem na adres Verkehrsamt Berlin. Europa Center, 1000 Berlin 30. podając przewidywany czas pobytu i górny limit finansowy

Poza tym. jeśli trochę podzwonić i pochodzić samemu, istnieją duże szanse znalezienia pokoju dwuosobowego w hotelu lub pensjonacie poniżej 50 DM.

Najbardziej problematyczne są letnie weekendy i przyjeżdżając w piątek w lipcu lub sierpniu rozsądnie jest zarezerwować sobie z góry pokój przynajmniej na parę dni, jeśli nie napisało się wcześniej do Mitwohn-zentrale. Należy również zwrócić uwagę na daty festiwali lub popularnych imprez (jak na przykład Berliński Festiwal Filmowy), podane w dziale „Festiwale i imprezy”. Uzyteczne wykazy hoteli i pensjonatów zamieszczone są w broszurach Tips fur Jungendliche i Berlin Hotelverzeichnis. do dostania w biurze turystycznym.

Mitwohnzentrale to agencje, które znajdują wszelkiego rodzaju pokoje na dowolny okres czasu — od tygodnia w sypialni mieszkania dzielonego z innymi, po luksusowy apartament na pół roku. Latem jest wiele mieszkań do wynajęcia na czas urlopów i szanse dostania czegoś taniego od ręki są wysokie. Lecz Mitwohnzentrale są najlepsze w znajdowaniu czegoś na dłuższy pobyt. Miesięczna oplata za samodzielne mieszkanie wynosi od 460 do 700 DM. a mniej więcej dwie trzecie tego przy dzielonej kuchni lub łazience i toalecie; oplata dla agencji wynosi zwykle jeden procent rocznego czynszu na miesiąc. Krótszy pobyt wyjdzie proporcjonalnie po takiej samej cenie, lecz większość Mitwohnzentrale nie wynajmuje na krócej niż tydzień. Zważywszy, ze wynosi to mniej więcej 18-25 DM od osoby za dobę. oszczędność jest znaczna w porównaniu ze wszystkimi innymi rodzajami kwaterunku za wyjątkiem najtańszych lózek w sypialniach schronisk młodzieżowych. Prawie wszystkie Mitwohnzentrale przyjmują rezerwacje telefoniczne i różnią się od siebie tylko liczbą mieszkań w ewidencji oraz czasem sprawnością organizacyjną. Mitwohnzentrale. III piętro, Kudamm Eck, Kur-fiirstendamm 227-8 (* 8826694). Pon. -pt. 10.00-19.00. sob i niedz. 11.00-15.00. Największa i najlepsza z Mitwohnzentrale. blisko piechotą ze Stacji Zoo. Również pokoje dla kobiet w mieszkaniach wyłącznie żeńskich pod osobnym numerem telefonu — 8826284.

Erste Mitwohnzentrale. Sybelstr. 53 (•3243031). Pon.-pt. 10.00-20.00, sob. i niedz. 10.00-16.00. Druga co do jakości po wyżej wymienionej. Atmosfera relaksowa i trochę zdezorganizowana. Mitwohnzentrale.

Holsteinischestr. 55 (* 8618222). Pon. -pt. 10.00 19.00. sob. 10.00 14.00, niedz. 10.00-13.00. Mila obsługa, dość blisko centrum, specjalizuje się w mieszkaniach na obrzeżach centrum. Również mieszkania żeńskie.

Mitwohnzentrale Kreuzberg. Mehringdamm 72 (* 7866002). Jak sugeruje nazwa, wynajmowane pokoje znajdują się z reguły w Kreuzbergu i wschodniej części miasta, z tego powodu są tańsze.