Berlin – muzyka i życie nocne

BERLIN – MUZYKA I ŻYCIE NOCNE

Od czasów Republiki Weimarskiej i nawet podczas chudych lat powojennych Berlin cieszył się renomą miasta, którego życie nocne zawsze należało do najstarszych i najnamiętniejszych — w Europie, a wizerunek ten utrwalały rysunki satyryczne George Grosza i takie filmy jak Kabaret. Do dziś miasto budzi się, gdy inne kładą się spać. Pod względem muzycznym dzieje się tu bardzo wiele: każdy znajdzie coś dla siebie, a ceny są na ogół niewygórowane. Wśród nocnych klubów i dyskotek są ekskluzywne lokale dla śmietanki towarzyskiej aż po obskurne mordownie i to napięcie, które wydaje się być w Berlinie czymś naturalnym, nadaje życiu nocnemu miasta kolorytu.

Renomę Berlina jako przyczółka awangardy potwierdza szereg niewielkich, często eksperymentalnych trup teatralnych, które tu działają. Repertuar jest bogaty, ale trzeba pamiętać, że wiele teatrów zawiesza działalność w lipcu i sierpniu. W muzyce klasycznej od dawna dominuje światowej klasy Filharmoia Berlińska, choć jest tu wiele innych orkiestr, a w wielu muzeach i zabytkowych budynkach często odbywają się koncerty muzyki kameralnej i recitale.

Dwa miejsca, gdzie odbywają się koncerty, nie poddają się żadnym klasyfikacjom: Wladebiihne to wielki amfiteatr pod gołym niebem wzrorowany na Hollywood Bowl, na zachód od stadionu olimpijskiego. Gra się tam wszystko, począwszy od oper i filmów fabularnych, skończywszy na hard rocku; latem nie do pobicia. Tempodrom to dwa namioty w Tiergarten; w większym odbywają się koncerty i występy cyrkowe, w mniejszym kabarety i bardziej kameralne przedstawienia.

Dyskoteki i kluby

Berlińskie dyskoteki są mniejsze, tańsze i mniej ekskluzywne niż ich odpowiedniki w Londynie czy Nowym Yorku, oraz mniej liczne. Nie potrzeba pisać, że lokale wzdłuż Ku’damm nastawione są na zdzieranie z turystów; prawdziwa zabawa w pocie czoła toczy się w Kreuzbergu i Schonebergu, gdzie odpada blichtr, a rządzi post-punk. Wstęp jest często bezpłatny, a nawet jeśli nie, to opłata nie powinna przekraczać 10 DM. Jak w większości miast, adresy zmieniają się jak w kalejdoskopie i lista ta może być już przynajmniej częściowo nieaktualna.

Sale koncertowe

Program wydarzeń muzycznych można znaleźć w pismach informacyjnych Tip i Zitty, Berlin Program, lub na niezliczonych plakatach w mieście.

Ważniejsze sale koncertowe

Poniżej podajemy miejsca, gdzie występują supergrupy. Na występy jakiegokolwiek zespołu o znanej nazwie trzeba kupić bilety z dużym wyprzedzeniem. W samych salach nie można kupić biletów, trzeba się udać do kas przedsprzedaży.

Alte TU-Mensa, Hardenbergstr. 34 (*3112233). Część Politechniki. Deutschlandhalle, Messedamm 26 (* 30381). Podobnie jak poniższa Eissporthalle, w Centrum Kongresowym na zachód od miasta. Eissporthalle, Jaffestr. 1 (*30384387). Kolejna duża sala. jak sama nazwa wskazuje, w pobliskim Sommergarten im Messegelande (wokół Funkturm) odbywają się latem koncerty plenerowe.

ICC Berlin, Messedamm (*30381). Olbrzymia, bezduszna hala na targi handlowe, gdzie często organizowane są koncerty.

Waldbiihne, na rogu Glockenturmstr. i Passenheimer Str. (* 3040676). Naturalny, otwarty amfiteatr koło stadionu olimpijskiego, gdzie wyświetlane są filmy, organizowane koncerty muzyki popularnej i klasycznej i rozmaite inne imprezy rozrywkowe. Świetna zabawa w letnie wieczory.