Berlin – Dworzec Zoo, Kurfurstendamm i Tiergarten

Jeśli pójdziesz wzdłuż Ku’damm na zachód, znajdziesz się w rejonie sklepów i kawiarni, które w miarę dalszego posuwania się na zachód z reguły stają się coraz tańsze, a w nocy rozbłyskują oślepiającym światłem neonów. Ku’damm zostało wybudowane w XIX wieku za Bismarcka, a amerykański pisarz Thomes Wolfe, który przebywał tu w latach dwudziestych nazwał je „największą kawiarnią w Europie”; dziś pozostało tu z tych czasów niewiele. Jeśli sklepy nie są na twoją kieszeń, zawsze można wybrać jakiś drobiazg na ulicznych stoiskach z odzieżą i biżuterią. Gdy dotrzesz do Adenauerplatz, zapierające dech w piersiach wystawy będziesz miał za sobą, a ceny w barach staną się przystępne; jest to dobre miejsce na pierwszego wieczornego drinka. Jeszcze lepsza pod względem życia nocnego jest Kantstrasse na północ od Ku’damm. Po kilkuset metrach przecina Savignyplatz, schludny szeroki plac, gdzie znajdują się restauracje i bary należące do najlepszych w mieście.

Wracając do centrum Zoologischer Garten (codz. 9.00 do zachodu słońca; 6.50DM) stanowi wstęp do parku Tiergarten założonego za czasów elektora Fryderyka III jako teren polowań i zniszczonego podczas bitwy o Berlin w 1945 roku, jednakże powojenna rekonstrukcja była tak udana, że dziś tego w ogóle nie widać. Samo zoo podobne jest do innych na całym świecie, a do tego wstęp jest drogi — lepiej pospacerować po Tiergarten wzdłuż Landwehrkanal, kanału połączonego ze Sprewą (Spree). Koło mostu Corneliusbriicke stoi niewielki, dość dziwaczny posąg działaczki komunistycznej, Róży Luksemburg. W 1918 roku, wraz z innym rewolucjonistą, Karlem Liebknechtem wystąpiła przeciwko utworzeniu Republiki Weimarskiej, a szczególnie przeciwko warunkom traktatu wersalskiego i obwieściła powstanie w Berlinie republiki socjalistycznej na modłę sowiecką (w 1905 roku odegrała istotną rolę w nieudanej próbie rewolucji). Oboje zostali uprowadzeni przez elitarne oddziały Pierwszej Straży Kawaleryjskiej; Liebknecht został zastrzelony podczas „próby ucieczki”, Luksemburg została pozbawiona przytomności i zastrzelona, a jej ciało wrzucono do Landwehrkanal w pobliżu miejsca, gdzie dziś stoi pomnik.

Szeroka aleja przecinająca Tiergarten to Strasse des 17 Juni, nazwana tak dla uczczenia powstania robotników NRD przeciw sowieckiemu okupantowi. Głównymi żądaniami robotników było: przeprowadzenie wolnych wyborów, zniesienie granic między dwoma państwami niemieckimi oraz uwolnienie więźniów politycznych. Armia sowiecka szybko przystąpiła do działania, w wyniku czego zginęło od dwustu do czterystu ludzi; władze skazały również na śmierć dwudziestu jeden wschodnich berlińczyków oraz osiemnastu żołnierzy sowieckich — za „moralną kapitulację wobec demonstrantów”. W środku aleji znajduje się Siegessaule, kolumna zwycięstwa upamiętniająca pokonanie Francji przez Prusy w 1871 roku. Mimo że układ prowadzących do niej alejek powoduje, że kolumna wydaje się większa niż w rzeczywistości, jest to mimo wszystko robiący wrażenie pomnik, wysoki na 67 metrów, zwieńczony pozłacaną, skrzydlatą figurą bogini zwycięstwa symbolicznie zwróconą w kierunku Francji. Widok ze szczytu kolumny należy do najlepszych w mieście – Brama Brandemburska i Berlin Wschodni wydają się być zaskakująco blisko, a Reichstag wznosi się jak zgrzybiały strażnik na skraju parku. Przyjrzyj się również mozaikom u podstawy kolumny przedstawiającym zdarzenia i najważniejsze postaci wojny francusko-pruskiej; w 1945 roku zostały usunięte i przewiezione do Paryża, lecz zwrócono je, gdy zniknęła żądza łupów wojennych (IV-XI, wt.-nd. 9.00-18.00, pn. 13.00-18.00, wstęp do godziny 17.45; 1.20 DM, studenci 0.70 DM). Od Siegessaule można dojść pieszo do Bramy Brandenburskiej i Reichstagu, lecz jest to dość męczące i większość turystów decyduje się na jazdę autobusem #83 lub 69 z centrum miasta. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na tę przechadzkę, warto znaleźć Pałac Bellevue, wybudowany w XVIII stuleciu, obecnie berlińska siedziba prezydenta federacji, którą można zwiedzać tylko w czasie, gdy prezydent tam nie przebywa. Szereg atrakcji kulturalnych oferuje kompleks muzeów Tiergarten w południowo-wschodniej części parku.